Ionic Framework

IONIC NEDİR ?

Günümüzde gelişen mobil teknolojilere doğru orantıda telefonlarımız bilgisayarlarımızdan daha çok gündelik hayatımızda yer etmeye ve kullanılmaya başlamıştır. Bu durum yazılımcıları mobil işletim sistemlerine entegre mobil uygulamalar geliştirmeye mecbur kılmıştır. Bununla da kalmayarak native uygulama yani her yerde çalışan uygulama altyapısı oluşturmak gerekli bir son oldu. Bazı yazılım dillerininde (HTML5 ve JavaScript) yardımıyla geliştirilmeyeaçık hybrit uygulamalar sektöre girmeye başladı.

Hybrit uygulama geliştirmek için birden fazla framework bulunmaktadır. Ionic Framework bunlar içerisinden en çok tercih edilenlerdendir. Özellikle Angular.js veya Angular 2 kullanan yazılımcıların genellikle birinci tercihi Ionic olmaktadır. Ionic açık kaynak kodlu bir yapıyla bir çok binlerce takipçisi ve destekçisiyle bir çok mobil uygulamayı barındırmaktadır. Ionic Framework şahsi tabirleriyle “first class” dökümantasyonu olan kullanışlı, öğrenmesi kolay bir kütüphanedir.

Getir Nedir, Nasıl Çalışır ?

Getir verdiği hizmet sayesinde isteğe yönelik ürünlere, günün herhangi bir saatinde ve çok kısa bir sürede ulaşılabilir. Sağladığı avantajlardan biri de herhangi bir sebepten markete gidemediğinizde, marketi ayağınıza getirmesidir. Kullanıcı kayıt olduktan sonra istediği ürünleri seçer ve ödemeyi yapar. Bir kurye atanır ve sipariş teslim edilir.

Getir hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz buradan ulaşabilirsiniz. 

Getir – Klon

Pandemi döneminde insanlar evlerinden gerek duymadıkça dışarı çıkmadılar. Bu süreçte de market alışverişlerini olabildiğince mobil uygulamalar üzerinden yaptılar. Bizde ekip olarak gelen talepler doğrultusunda Getir uygulamasının klonunu yapmaya karar verdik. Getir uygulamasının klonunu yapma nedenlerimizden biri de insanlar tarafında çok kullanılan bir uygulama olmasıdır. Hızlı bir şekilde her iki platformda da kullanmak üzere mobil uygulama çıkarmamız gerekiyordu. Bu yüzden bizde bu market uygulamasını Ionic ile yapmaya karar verdik. Aynı zamanda çok kullanılan bir sipariş uygulamsının Ionic ile yapılabilirliğini göstermek istedik. Market uygulamasını geliştirirken ön tarafta angular ile ionic, arka tarafta ise Back4app ile parse server kullandık. Yönetim paneli (Kullanıcı adı : admin Password : admin123) tarafınıda Angular ile geliştirdik. Yönetim panelinde kategori, alt kategori, sipariş, ürün, müşteri, kurye ve slider alanları bulunmaktadır. Bu alanlardan ekleme, silme gibi işlemlerinizi yapabilirsiniz. Projemizi açık kaynak kodlu olarak sizlerle paylaşmaya karar verdik. Ionic ile geliştirme yapmak isteyip ama aklında soru işareti olanlar varsa projemizi inceleyebilirler. Bu sayede soru işaretlerini gidermiş olurlar.

Bu projede Back4App kullanmanın avantajı aşağıdaki şemadaki gibidir. Yani cache, sunucu, blob, db ve e-posta için ayrı yarı işlem yapmaya gerek kalmamıştır çünkü Back4App de bu tüm özellikler hazır olarak gelmektedir. Zaman ve maliyet açısından önemli bir avantaj sağlamıştır.

Market uygulamamızdan örnek ekran görüntüleri yukarıdaki gibidir.

Neden Hybrid?

Eğer web geliştirmeyi biliyorsanız veya Angular, React gibi frameworklerle deneyiminiz varsa, Hybrid mobil geliştirmeyi tercih edebilirsiniz. Bu sayede kendi becerilerinizden faydalanmış ve becerilerinizi geliştirmiş olursunuz. Ionic teknolojisini kullanan binlerce şirket bulunmaktadır. Buradan Ionic kullanan şirketlere ve Ionic ile geliştirilmiş uygulamalara ulaşabilirsiniz.

– Native İşlevsellik

Cordova sayesinde kamera, GPS gibi birçok native özelliğe kolayca kullanabilmektedir. ngCordova sayesinde Ionic bunu kolay hale getirmektedir.

Birçok Cordova eklentisini kolayca entegre edebilirsiniz. ngCordova’nın websitesine bakarak hangi eklentiyi kullanacağınıza karar verebilirsiniz.

-Ionic Angular üzerine geliştirilmiştir.

 Ionic, Angular’ ın bazı özelliklerini genişleterek Angular altyapısı üzerine mobil uygulamalar geliştirmeyi daha kolay kılmaktadır. AngularJS Google tarafından desteklenen bugün en popüler JavaScript altyapısıdır.

Hybrid Geliştirmenin Avantajları

Hybrid uygulamalar geliştirilmeleri daha basittir. Hybrid tipi uygulamaların en önemli artısı Android ve IOS işletim sistemlerine aynı anda uyum sağlayabilmesidir. Hybrid uygulamaları uzun vadede gelişime daha açıktır.

Hybrid Geliştirmenin Dezavantajları

Hybrid mobil uygulamalarının artıları kadar eksilerinden de söz etmek mümkündür.  Hybrid mobil uygulamalarında arayüzün görüntülenmesi için webview bileşeni vardır. Bu bileşen Javascript kodunu da çalıştırır. Webview performansı bazen yeterli gelmemektedir. Hybrid uygulamalar, konu performans ve özellikle oyunlardaki gibi grafikler olduğunda, native uygulamaların gerisinde kalır.

English EN Turkish TR
Open chat
Merak Ettiklerinizi Bize Sorun
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?